Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Šibeniční vrch v Bečově

Kategorie: Výlety

Šibeniční vrch v Bečově

ibenicni-vrchZvu Vás na zdánlivě pochmurný výlet, na naučnou cestu Šibeniční vrch v Bečově, ale nebojte se, Vy ji určitě absolvujete v pohodě, ovšem odsouzenec šel se spoutanýma rukama nebo ho vezli na káře, byl hlídán až padesáti muži, cestou se kál, litoval svých hříchů a ještě byl urážen a mučen. Na šibenici se pomodlil, potvrdil své přiznání a poprava mohla být vykonána.

Bečov získal hrdelní právo v roce 1399 (v té době působilo na území Čech a Moravy více než 300 hrdelních soudů), nejčastějšími hrdelními tresty bylo stětí a oběšení, tyto tresty byly udělovány za vraždy, krádeže, loupeže. Výkon trestu v Bečově zajišťoval pravděpodobně kat z Jáchymova. Šibenice demonstrovaly práva a výsady konkrétních měst.

Bečovská šibenice vznikla v 16. století jako dřevěná, teprve později byla přestavěna na kamennou stavbu. Její půdorys je kruhový o průměru 4,8 m, síla zdiva je 0,85 m, pravděpodobně měla 3 nebo 4 pilíře, dnes z ní zůstala jen spodní část o výšce necelého 1 metru. Zděné šibenice dosahovaly obvykle výšky 5 až 7 m. Šibenice se stavěly v blízkosti cest za městem, na mírných návrších nebo kopcích tak, aby byly dobře viditelné z okolí. Poprava měla charakter náboženské lidové slavnosti, odsouzený sloužil jako odstrašující příklad. Šibenice byla místem hanby a nebezpečí, už její stín přinášel neštěstí.

pohled-na-becov-ze-zlateho-navrsiCesta na Šibeniční vrch začíná na bečovském náměstí, odkud vede naučná cesta dlouhá 1 km. Tato unikátní naučná cesta byla vybudována v roce 2003, revitalizována byla v roce 2013. Na informačních tabulích (5 zastavení) se dozvíte mnoho detailů týkajících se vynášení rozsudků ve středověku, způsobech donucení k přiznání i vykonávání trestu. Například „tortula“ (útrpné právo) měla v 16. století tři stupně, prvním bylo ukázání mučicích nástrojů, druhým jejich nasazení a třetím skutečné použití. Ten, kdo přestál mučení a nepřiznal se, byl propuštěn jako nevinný. Tortulu v českých zemích zrušila Marie Terezie v roce 1765.

Jak napsal do návštěvní knihy jeden z návštěvníků: „Velmi poučná naučná stezka – budeme sekat dobrotu.“

Trest smrti oběšením údajně přinesl naši dnešní pověru o nešťastném pátku třináctého. Ve středověku se věšelo v pátek, na popraviště vedlo 13 schodů, v mnoha zemích byl uzel popravčí smyčky obtočen odsouzenému kolem krku 13krát.

jablonova-stezkaCestou zpět ze Šibeničního vrchu se určitě projděte Jabloňovou alejí, vede na vyhlídku Zlatý vrch, odkud je moc hezký pohled na městečko Bečov.

Pokud byste neměli šibenic dost, zajeďte do Horního Slavkova. Ta místě zvaném Šibeniční pole stojí nejzachovalejší zbytky šibenice v České republice. Tato původně dřevěná šibenice byla v první polovině 17. století přestavěna na kamennou, v roce 1936 byla provedena kompletní rekonstrukce.




Počasí na výlet