Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Radošovský most

Kategorie: Výlety

Radošovský most

radosovsky-mostObec RADOŠOV, která je dnes součástí Kyselky, leží asi 15 km od Karlových Varů. Původně zde procházela stará zemská obchodní cesta, která spojovala Prahu s Chebem a pokračovala dále do Německa. Ves při řece Ohři byla prvně zmíněna v roce 1226 jako Radovanův Brod, protože pro přechod řeky se používal brod. V roce 1364 udělil císař Karel IV. městu Ostrov privilegium ke stavbě mostu a vybírání cla. V roce 1366 potom přikázal kupcům směřujícím na Prahu používat tuto cestu. Původní most byl pravděpodobně celý ze dřeva, několikrát vyhořel, roku 1639 jej strhli Švédové, znovu byl obnoven v letech 1709 a 1731. Historie mostu je plná ničení a následného obnovování. Za napoleonských válek roku 1810 byla dokonce půlka mostu úmyslně rozebrána a teprve poté co pominulo nebezpečí byl most opraven a zhotoveno nové zastřešení. V té době již měl všechny pilíře vyzděné a v této podobě se zachoval až do druhé poloviny 20. století. V letech 1979 až 1980 proběhla celková rekonstrukce mostu.

zakladni-kamen-obnovy-radosovskeho-mostuJenže 18. července 1986, za nevyjasněných okolností, dřevěná konstrukce mostu zcela shořela, zůstaly jen kamenné pilíře. V roce 2001 začala dlouho připravovaná obnova mostu dle dochované historické dokumentace a v roce 2003 byl most slavnostně otevřen.

Místní pověst praví, že jakmile most ztratí svůj klobouk (myšleno střechu), nastane konec světa. Jak vidno, pověsti jsou naštěstí jen pověstmi. Radošovský most nikdy konec světa nepřinesl, dnes nám přináší zajímavou podívanou na krásný krytý most, který slouží chodcům i autům. Most je dlouhý 62,25 m, nosná konstrukce má šířku 5,75 m, sedlová střecha má výšku 4 m.

kostel-sv-vaclava-v-radosoveV blízkosti mostu je kostel sv. Václava, který zde stál již v roce 1352. Kostel byl několikrát přestavěn, zajímavostí jsou dřevěné oltáře z 18. století.


U mostu je útulná hospůdka, která láká k občerstvení

Poloha Radošovského mostu na Mapy.cz
Počasí na výlet