Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Lázně Kyselka

Kategorie: Výlety

Lázně Kyselka

lazne-kyselka-infoLázně Kyselka, které leží v údolí řeky Ohře asi 10 km od Karlových Varů, jsou dnes předmětem mnoha jednání, neshod, dokonce i urážek. Hlavní příčina je v neúspěšné privatizaci po roce 1991, po níž se vystřídalo několik majitelů, kteří nechali lázně zcela napospas osudu a budovy za těch 25 let neuvěřitelně zchátraly.

 

kyselka-reklamaZa zakladatele lázeňství v Kyselce je považován baron Wilhelm, manžel baronky Antonie von Neuberg, která r. 1826 koupila zdejší panství. Během následujících 8 let zde vyrostly první lázeňské budovy, kolonáda a restaurace. Svou návštěvou poctil malé lázně i řecký král Otto I., jehož jméno dodnes nosí nejznámější pramen lázní Kyselka.

 

jindrich-mattoniNejvíce lázně Kyselka proslavil Heinrich Mattoni. Pronajal si Ottův pramen, vybudoval stáčírnu pramenité minerální vody, zavedl plnění vody do skleněných láhví a začal je vyvážet do celého světa. V roce 1873 koupil od hraběte Černína celé lázně a nechal vystavět lázeňské objekty s dekorativně vyřezávanými a hrázděnými konstrukcemi. V lázních Kyselka se provozovala hlavně vodoléčba, pitná a pohybová kůra. Po válce byly lázně zestátněny a sloužily jako dětské léčebna, především pro děti z pánevní oblasti severních Čech.

V roce 2011 spustila Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) kampaň s cílem zachránit areál Kyselky a přimět buď vlastníky k jeho opravě anebo odpovědné úřady k vyvlastnění, převedení na stát či kraj a následnou opravu z veřejné sbírky a státních dotací. Mnoho jednání a podpora známých osobností přineslo alespoň částečný výsledek. Budovy jsou v současné době (jaro 2014) zabezpečeny, je opravena budova Stallburg, Ottův pramen byl vyveden do nového pítka a vysvěcen. Pítko je v malém parku naproti soše Heinricha Mattoniho.

lazne-kyselka-2-infoZáchrana lázní Kyselka  se zdá být na dobré cestě i když ještě zbývá udělat spoustu práce. Každopádně výlet do Kyselky vás přiměje k zamyšlení jak málo stačí, aby práce mnoha předchozích generací přišla vniveč.
A nezapomeňte si s sebou vzít pohárek nebo rovnou prázdnou lahev. Čerstvě natočená voda v Kyselce má mnohem výraznější chuť než ta, kterou si můžeme koupit v obchodě.

 

 

Lázně Kyselka – poloha na Mapy.czPočasí na výlet