Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Krajinná výstava Cheb 2013

Kategorie: Výlety

Krajinná výstava: Příroda a historie Cheb 2013

Krajinná výstava 2013 sice už skončila, přesto je tento prostor i nadále příjemným místem pro odpočinek.

29. května až 25. srpna 2013

Dějištěm Krajinné výstavy v Chebu je pravý břeh řeky Ohře pod Chebským hradem a její součástí je bohatý doprovodný program – koncerty, divadelní představení, výstavy.

krajinna-vystava-1Na výstavě je možno vidět mnoho typů různých zahrad, např. Holandskou zahradu s dřeváky, stylizovanou do podoby vodních kanálů, Zahradu tajemství s bylinkami, příjemná odpočinková zákoutí. Partnerským městem výstavy je nedaleký Tirschenreuth. Krajinné výstavy mají v Německu bohatou tradici – jejich smysl spočívá především v tom, že rekultivují problémová a ekologicky narušená území a mění je v zóny příměstské rekreace.

holandska-zahradaholandska-zahrada-drevaky-bylo-po-destiV Chebu se to doopravdy povedlo, letošní výstava není tak okázalá jako ta před 7 lety, ale věřím že toto místo zůstane stále vyhledávaným centrem odpočinku. Tady si dovolím poznámku, vloni jsem se byl podívat v Marktredwitzu na místa, kde byla výstava v roce 2006. Dnes je to místo neudržované, po výstavě zůstaly jen oprýskané cedule, prostě zóna příměstské rekreace tam nevznikla. Ke krajinné výstavě v Chebu patří tři velké doprovodné výstavy. První z nich je interaktivní výstava v prostorách Chebského hradu, mapující historii rodu Šlaufů na Chebsku, druhá výstava se nachází v KC Svoboda a připomíná první přeshraniční Krajinnou výstavu, která se konala v Chebu a Marktredwitzu v roce 2006 i její předchůdkyně – zahradní výstavy v letech 1898, 1923 a 1931. Třetí výstava se nalézá ve františkánském klášteře a v kostele Zvěstování Panny Marie a představuje dílo významného barokního architekta a nejslavnějšího chebského rodáka Johanna Balthasara Neumanna.
Johann Balthasar Neumann
(1687-1753),  byl géniem své doby. Barokní architekt a stavitel evropského významu se narodil v Chebu a v dospělosti žil v německém Würzburgu.  Výstava se pořádána u příležitosti 260. výročí jeho úmrtí. Zároveň v roce 2013 uplyne i 300 let od doby, kdy  představil svůj vynález  „Instrumentum Architecturae“, jehož jeden exemplář odprodal  i městu Chebu. Kopie tohoto slavnéhkruzitkoo měřidla je vystavena. Kružítko pro stavitele bylo ve své době převratným vynálezem ulehčujícím stavitelům zdlouhavou práci při proporčních výpočtech. Zvětšené kružítko je umístěno v centru prostoru Krajinné výstavy. Návštěvníkům s dětmi doporučuji projít přes celý areál a přilehlé zahrádky na dětské hřiště, kde jsou nádherné vodní hry, které dětem udělají obrovskou radost.obri-prak-miri-na-chebsky-hradkrajinna-vystava-2


detske-hriste-vodadetske-hriste-skluzavka
Dále je možno přejít po krytém mostě na levý břeh Ohře, kde je nový rozsáhlý sportovní areál s prostorem pro nejrůznější sportovní aktivity. Zajímavostí je velká a malá lanová dráha s obrovskou houpačkou, víceúčelové sportoviště, pikniková louka, prostor pro ruské kuželky, petangue, stolní tenis, streetball a další možnosti sportování. Tak tohle by mělo být v každém městě.


pohled-na-sportovni-areallanova-draha


lanova-draha-mini

Ve srovnání s Karlovými Vary, kde pravý břeh řeky Ohře má být využit developery k výstavbě dalších megalomanských projektů, se Cheb snaží být příjemným místem hlavně pro místní obyvatele.

Krajinná výstava v Chebu – poloha na Mapy.czPočasí na výlet