Krajinná výstava Cheb 2013
Krajinná výstava: Příroda a historie Cheb 2013
Krajinná výstava 2013 sice už skončila, přesto je tento prostor i nadále příjemným místem pro odpočinek.
29. května až 25. srpna 2013
Dějištěm Krajinné výstavy v Chebu je pravý břeh řeky Ohře pod Chebským hradem a její součástí je bohatý doprovodný program – koncerty, divadelní představení, výstavy.
Na výstavě je možno vidět mnoho typů různých zahrad, např. Holandskou zahradu s dřeváky, stylizovanou do podoby vodních kanálů, Zahradu tajemství s bylinkami, příjemná odpočinková zákoutí. Partnerským městem výstavy je nedaleký Tirschenreuth. Krajinné výstavy mají v Německu bohatou tradici – jejich smysl spočívá především v tom, že rekultivují problémová a ekologicky narušená území a mění je v zóny příměstské rekreace.
V Chebu se to doopravdy povedlo, letošní výstava není tak okázalá jako ta před 7 lety, ale věřím že toto místo zůstane stále vyhledávaným centrem odpočinku. Tady si dovolím poznámku, vloni jsem se byl podívat v Marktredwitzu na místa, kde byla výstava v roce 2006. Dnes je to místo neudržované, po výstavě zůstaly jen oprýskané cedule, prostě zóna příměstské rekreace tam nevznikla. Ke krajinné výstavě v Chebu patří tři velké doprovodné výstavy. První z nich je interaktivní výstava v prostorách Chebského hradu, mapující historii rodu Šlaufů na Chebsku, druhá výstava se nachází v KC Svoboda a připomíná první přeshraniční Krajinnou výstavu, která se konala v Chebu a Marktredwitzu v roce 2006 i její předchůdkyně – zahradní výstavy v letech 1898, 1923 a 1931. Třetí výstava se nalézá ve františkánském klášteře a v kostele Zvěstování Panny Marie a představuje dílo významného barokního architekta a nejslavnějšího chebského rodáka Johanna Balthasara Neumanna.
Johann Balthasar Neumann (1687-1753), byl géniem své doby. Barokní architekt a stavitel evropského významu se narodil v Chebu a v dospělosti žil v německém Würzburgu. Výstava se pořádána u příležitosti 260. výročí jeho úmrtí. Zároveň v roce 2013 uplyne i 300 let od doby, kdy představil svůj vynález „Instrumentum Architecturae“, jehož jeden exemplář odprodal i městu Chebu. Kopie tohoto slavného měřidla je vystavena. Kružítko pro stavitele bylo ve své době převratným vynálezem ulehčujícím stavitelům zdlouhavou práci při proporčních výpočtech. Zvětšené kružítko je umístěno v centru prostoru Krajinné výstavy. Návštěvníkům s dětmi doporučuji projít přes celý areál a přilehlé zahrádky na dětské hřiště, kde jsou nádherné vodní hry, které dětem udělají obrovskou radost.
Dále je možno přejít po krytém mostě na levý břeh Ohře, kde je nový rozsáhlý sportovní areál s prostorem pro nejrůznější sportovní aktivity. Zajímavostí je velká a malá lanová dráha s obrovskou houpačkou, víceúčelové sportoviště, pikniková louka, prostor pro ruské kuželky, petangue, stolní tenis, streetball a další možnosti sportování. Tak tohle by mělo být v každém městě.
Ve srovnání s Karlovými Vary, kde pravý břeh řeky Ohře má být využit developery k výstavbě dalších megalomanských projektů, se Cheb snaží být příjemným místem hlavně pro místní obyvatele.