Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Tajemství výroby Becherovky

Kategorie: Výlety, Zpravodajství

Za tajemstvím výroby Becherovky

Budova BecherovkyTajemství výroby Becherovky, která bývá nazývána 13. léčivým pramenem Karlových Varů, se až na jednu výjimku vždy dědilo z otce na syna. Dnes ho znají ve firmě pouze dva lidé, provozní ředitel a manažer výroby, kteří z bezpečnostních důvodů spolu nemohou jet autem, ani cestovat letadlem.

Becherovka a Karlovy Vary k sobě patří již více než 210 let. V červnu 2019 bylo otevřeno nové Návštěvnické centrum Becherovka, které návštěvníky provede celou historií výroby Becherovky. Jde o moderní interaktivní expozici, která zaujme opravdu každého. Nachází se v historické budově „Steinberky“, kde se Becherovka až do roku 2010 vyráběla.

Na úvod návštěvníci uvidí krátký film o vzniku a výrobě Becherovky a potom se vydají po časové ose sledovat historii světoznámého nápoje, který byl už od počátku pojat jako nápoj nesmrtelnosti. Však také půvabná hostesky uvítá návštěvníky s tím, že letos jí bude už 150 let, pravděpodobně pouze díky kalíšku Becherovky, který vypije každé ráno.

Bylinky do BecherovkyBecherovka obsahuje okolo 20 různých druhů bylinek a koření, dříve se většinou sbíraly v okolí Karlových Varů, dnes se dovážejí z Ameriky a střední Evropy. Pro zachování tajemství se objednávají navíc byliny a koření, které do likéru nepatří. Manažer výroby každou středu namíchá o samotě 1,5 tuny sušených bylin. Směs se vkládá do pytlů a následuje týdenní macerace v alkoholu, čímž vznikne digerát. Ten se dále smíchá s vodou, cukrem, vinným destilátem, pomerančovou silicí a směs se nechá 14 dní v tancích zrát. Následně se filtruje a vymražuje a potom už putuje k zákazníkům do více než 35 zemí světa.

 


 


 

Interaktivní expozice

Návštěvníci mohou vnímat expozici naplno všemi smysly, ucítí vůni 20 druhů bylinek přivezených z celého světa, uvidí sbírku lahví, do kterých se v minulosti Becherovka stáčela (i sbírku napodobenin Becherovky). Nechybí historické listiny, ukázky reklamy, vyznamenání. Díky 3D brýlím se ocitnou přímo ve výrobním závodě a poznají atmosféru dnešní výroby v novém závodě v Karlových Varech-Bohaticích, kam byla výroba Becherovky přesunuta v roce 2010. Jsou zde k vidění nádherně zrestaurovaná původní křesla rodiny Becherů, model závodu, každý se může osvěžit vodou ze které se Becherovka vyrábí a která pochází z nádrže Stanovice u Karlových Varů.
Skutečný a virtuální Bohuslav PichZážitkem je setkání s téměř skutečným Bohuslavem Pichem, jedním ze dvou lidí, kteří znají tajemství výroby tohoto lahodného nápoje a který pravidelně míchá směs bylin pro maceraci. O úspěšnosti nápoje každého přesvědčí počitadlo vypitých drinků Becherovky na celém světě od začátku roku. Na závěr přichází degustace pěti druhů Becherovky. Za příplatek dokonce obdrží návštěvník unikátní mix, stvořený přímo pro návštěvnické centrum.

Návštěvnické centrum Becherovky s firemní prodejnou přináší jedinečný zážitek a určitě osloví každého karlovaráka i všechny návštěvníky lázeňského města Karlovy Vary.

 

 

Historie Becherovky
V roce 1805 přijel do Karlových Varů na léčení kníže Maxmillian Friedrich von Plettenberg. Zároveň s ním přijel i jeho osobní lékař Dr. Christian Frobrig z Anglie. Ubytovali se na Tržišti v domě U tří skřivanů, patřícímu Josefu Vitusovi Becherovi, který měl v domě obchod s kořením a koloniálním zbožím. Dr. Christian Frobrig a Josef Becher se brzy velice spřátelili, spojovala je totiž společná vášeň pro pokusy s mícháním bylinek a alkoholu. Při odjezdu daroval Dr. Frobrig Josefu Becherovi jako dar za pohostinnost recept na údajný elixír života. Josef Becher darovaný recept ještě 2 roky zkoušel a vylepšoval, nejspíše však byl s účinky nápoje spokojen a tak v roce 1807 začal ve svém obchodě likér vyrábět a prodávat jako žaludeční kapky. Správně předpokládal, že ve městě, kam se lidé jezdí léčit se žaludečními problémy, bude mít jeho léčivý nápoj nazvaný původně Carlsbader English Bitter patřičný úspěch. Jeho představa se vyplnila, o likér byl velký zájem.

V roce 1838 převzal jeho živnost syn Johan (Jan) Nepomuk Becher, který rozvíjel výrobu Becherovky téměř 40 let. Postavil novou továrnu na okraji tehdejších Karlových Varů zvaném Steinberky, továrna byla v průběhu let postupně rozšiřována. Karlovy Vary se od té doby podstatně rozrostly, takže původní továrna se dnes nalézá téměř v centru města. V roce 1866 navrhl Janův švagr Karel Laube novou láhev pro Becherovku. Svým plochým tvarem se výrazně odlišovala od ostatních nápojů, od roku 1907 se láhve vyráběly z tmavě zeleného skla. Podpis Jana Bechera najdete dodnes na každé láhvi Becherovky jako potvrzení pravosti.

Becherovka se stává c.a k. dvorním dodavatelem císařského dvoraDalším vedením podniku byl pověřen v roce 1871 Jan Gustav Becher, který se projevil jako zdatný a prozíravý obchodník. Protože se začaly na trhu objevovat padělky Becherovky, nechal zaregistrovat obchodní značku a zavedl dodnes oblíbené porcelánové kalíšky. Do nové ochranné známky zakomponoval kryptogram, skládající se z iniciál JB a tzv. Merkurovy hole, která symbolizuje poznání a životní moudrost. V roce 1907, v době kdy Becherovka slavila 100 let své existence, měla 12 tisíc pravidelných odběratelů a při této příležitosti jí byl udělen titul dvorní dodavatel. Na císařský dvůr totiž Becherovka dodávala měsíčně 50 litrů zlatavého nápoje.

 

Becherova vilaGustav Becher v roce 1910 prodal svůj podíl ve firmě nevlastním bratrům Rudolfovi Alfredovi a Johanu Michaelovi. Důvodem mohl být jeho vztah ke krásné a o 40 let mladší italské dívce, s níž se ve svých 64 letech oženil. Podle projektu známého architekta Karla Hellera si nechal postavit nádhernou vilu v dnešní třídě Krále Jiřího. Přestože byla Vila Becher navržena jako rodinné sídlo, nikdy v něm rodina Becherů nebydlela. Po sedmi letech stálého zařizování Gustav Becher zemřel a vilu získal Spolek pro chemickou a hutní výrobu z Ústí nad Labem. Za druhé světové války pak bylo ve vile Gustava Bechera umístěno krajské velitelství SS, po roce 1945 byla znárodněna a až do roku sloužila jako Dům pionýrů a mládeže. Dnes v budově sídlí Interaktivní galerie, která je pobočkou Galerie umění Karlovy Vary. Doporučuji návštěvu, jsou zde zajímavé výstavy a samotná vila je ukázkou komfortního a reprezentačního bydlení.

 

Rozšíření továrny a nové trhy

Michael a Rudolf Becherovi se zaměřili se na nové trhy a rozšířili továrnu na Steinberkách. Zvýšili hlavní budovu továrny o další patro s věžičkami, v podstatě tak vypadá stavba dodnes. V roce 1917, krátce před svou smrtí, rozdělil Michael Becher svůj podíl ve firmě rovným dílem mezi syna Alfreda a zetě Hanse Klapku. Alfred firmu i výrobu zmodernizoval, zřídil pobočný závod v Drážďanech a rozšířil sortiment Becherovky. Za první světové války byl raněn a v průběhu druhé světové války zemřel. Vedení firmy se po něm ujala jeho dcera Hedda Becher, která už za jeho života, jako jediná žena v celé historii, znala tajemství Becherovky a míchala unikátní bylinnou směs. Po válce došlo ke znárodnění Becherovky, Heda Becher byla donucena vydat původní recepturu a byla odsunuta do Německa. V Německu začala vyrábět svoji Becherovku, (znalci však tvrdili, že se úplně stejná nebyla) ovšem po roce 1972 svoji firmu prodala, s novým majitelem došlo k dohodě a od roku 1999 existuje jen jedna jediná Becherovka, ta která se vyrábí v Karlových Varech. Po privatizaci je vlastníkem firmy francouzský koncern Pernod Ricard, jeden ze tří největších světových výrobců lihovin a vín.

Nápoj mládí - karlovarská BecherovkaDr. Christian Frobrig, který v roce 1805 daroval původní recept na bylinný nápoj Josefu Vitusovi Becherovi, se do Karlových Varů už nikdy nevrátil a nikdy se už nesetkali. Protože první láhve Becherovky se do Anglie dostaly až v roce 1938, pravděpodobně se ani nedozvěděl, že jeho recept na elixír života se velice osvědčil. Nápoj připravený dle starého pergamenu stále žije.

 

 

Becherové v Karlových Varech

Rod Becherů patří společně s rodem Puppů, Knollů a Mattoni ke čtyřem nejznámějším rodům v Karlových Varech. Navzdory původu svého jména, které je odvozeno od německého Pecher-Smolař, byl rodem velice úspěšným.

Předky rodu opravdu provázela smůla a po právu se jmenovali Pecherové-Smolaři. Historek, že jejich jméno je pravdivé, měli spoustu. Kolem roku 1490 pracoval Josef Pecher jako horník na šachtě v Jindřichovicích u Sokolova. Když kvůli útlumu těžby začali horníky propouštět, odstěhoval se do Lokte a začal se věnovat ševcovskému řemeslu. Tam se také seznámil s dcerou mlynáře, se kterou se oženil a měl několik dětí. A právě tady se na radnici stala chyba, zapisovatel se přeslechl a prvorozeného syna zapsal jako Jiří Becher. Ostatní děti se jmenovali Pecherové. Na chybu se přišlo až později a kvůli neochotě úřadů a nutným poplatkům už to tak zůstalo. Jiří Becher trávil spoustu času u dědečka v mlýně a dobře znal vše kolem tohoto řemesla. A tak bylo logické, že když se v 19 letech vydal do Karlových Varů, postavil v místech, kde je dnes divadlo, na řece Teplé mlýn. Nejprve mlel jen obilí, později přistavěl katr a začal řezat dřevo. Město se rozvíjelo, stavěli se nové domy a bylo třeba hodně dřeva na stavbu. Tím začala historie rodu Becherů v Karlových Varech. Becherové se uplatnili jako lékaři, stavitelé, politici i lékárníci.

 

Karlovarský Hippokratés

Nejznámějším byl lázeňský lékař Dr. David Becher, přezdívaný karlovarský Hippokratés, který se narodil v roce 1725. Vystudoval medicínu na Karlově univerzitě v Praze, asi 4 roky byl na vídeňské klinice, aby se potom vrátil do Karlových Varů. Prozkoumal složení karlovarských pramenů a stanovil novou metodu pitné kúry. Doporučil pít vodu přímo u pramenů, zároveň doporučoval pohyb. Jeho léčebné postupy jsou dodnes uplatňovány. Zasadil se o povolení výroby a exportu vřídelní soli. Z výnosů prodeje vřídelní soli bylo postaveno karlovarské Becherovo divadlo. Vývoz soli byl totiž v roce 1738 zakázán z důvodu obav o pokles návštěvnosti lázní. Dr. David Becher sám navrhl technologii získávání soli odpařováním vřídelní vody v měděných kotlích. Právě on se jako bezdětný ujal svého synovce Josefa Vituse Bechera a naučil ho základům práce v laboratoři. Dr. David Becher zemřel v roce 1792 v domě U otrokyně, který stával na dnešním Divadelním náměstí. Až do roku 1939 stála na Vřídelní kolonádě jeho busta.

Historii rodu Becherů popsal velice zevrubně Luděk Jaša v knize: Becherové – Zrození 13. pramene.
Bar v Návštěvnickém centru BecherovkaVíte že Beton – mix Becherovky s tonikem, je nejznámějším českým koktejlem? Tento oblíbený nápoj byl poprvé představen na slavné Světové výstavě Expo´67 v Montrealu.
Návštěvnické centrum Becherovky

T. G. Masaryka 282/57, Karlovy Vary
Adresa: T. G. Masaryka 282/57, Karlovy Vary
Otevírací doba: úterý až neděle od 9 do 17 hodin

www.becherovka.cz

 

Text a foto: Bohuslav Smítka

 

 

 

 

 

 

 

 



Počasí na výlet