Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Andělská hora

Kategorie: Výlety

Andělská hora

andelska-hora-2Hrad Andělská hora, který se nachází asi 8 km od Karlových Varů směrem na Prahu, okouzluje návštěvníky překrásným kruhovitým výhledem do kraje i vzpomínkami na kultovní film Balada pro banditu, který zde natočil v roce 1978 režisér Vladimír Sýs a v němž hráli M. Donutil, I. Bittová a B. Polívka. Hradní zřícenina na vrcholu čedičové homole v nadmořské výšce 717 metrů je výraznou dominantou celého okolí.

Přesné okolnosti založení hradu jsou neznámé, nejstarší zmínka o hradu Andělská Hora (tehdy Englburg) pochází z roku 1402. Městečko Andělská Hora je mladší než hrad, bylo vystavěno někdy po roce 1487. Hrad byl mnohokrát přestavován, měnil své majitele, sehrál důležitou roli v době husitských válek, kdy od roku 1428 hrad držel husitský vojevůdce Jakoubek z Vřešovic, který sem dosadil silnou posádku a podnikal odtud vojenské výpady do širokého okolí Loketska. V roce 1635 obsadili hrad Švédové, vydrancovali ho a zpustošili. Záhy však byl opraven a znovu obýván. Definitivní zkázu znamenal velký požár v roce 1718, který se větrem přenesl z městečka na hrad. Po požáru již nebyl hrad obnoven. Teprve v roce 1899 dal hradní rozvaliny zajistit a upravit tehdejší majitel kysibelského velkostatku hrabě Jaromír Černín z Chudenic. Byly zpevněny a zabezpečeny zbytky obou hradních bran a hrad byl zpřístupněn veřejnosti vybudováním schodiště, vytesaného ve skále na horním konci městečka. Zřícenina hradu se stala oblíbeným místem výletů.

Přímo na úpatí hradní skály stojí farní kostel sv. Michaela.

kostel-nejsvetejsi-trojiceKromě hradu je v Andělské Hoře cenná církevní památka, někdejší poutní a hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1712. Kostel byl vystavěn podle plánů G.B. Alliprandiho a jeho zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice. V kostele se konají výstavy.


Poloha Andělské hory na Mapy.cz

Zpravodaj karlovarského regionu – info KV

aktuální tipy kam za kulturou: výstavy, koncerty, přednáškyPočasí na výlet