Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Sinael Jazz Symphony

Kategorie: Tiskové zprávy

Sinael Jazz Symphony a Česká škola

Karlovarský symfonický orchestr pokřtí na koncertě 7. června dvojCD Sinael Jazz Symphony / Česká škola. Jde o nahrávky orchestru vydané po dlouhých sedmnácti letech od posledního CD. Koncert s křestem se uskuteční v Lázních III v Karlových Varech. Karlovarský symfonický orchestr a Karlovarský Repre Band bude dirigovat autor hudby Kryštof Marek.

Originální kompozici Sinael Jazz Symphony napsal jazzový pianista, skladatel jazzové, vážné a scénické hudby a dirigent Kryštof Marek „na tělo šitou Karlovarskému symfonickému orchestru a jazzovému oktetu Karlovarský Repre Band“. Skladba je vynikajícím příkladem vrcholné kvality současné hudby, která kříží žánry napříč hudebním spektrem, s velmi originálním propojením obou těles vynikající úrovně. Premiéra symfonie Sinael v plném obsazení se odehrála v Karlových Varech v květnu 2012 při zahájení lázeňské sezony.

Sinael je dalším z multižánrových projektů KSO, kterými těleso obohacuje svou dramaturgii a které – vedle skutečnosti, že jde o současné směřování tak zvané vážné hudby všude na světě – si klade za cíl oslovit mladou a střední generaci posluchačů i posluchače, kteří k symfonické hudbě chovají jistou nedůvěru.

CD Sinael je pokračující spoluprací Kryštofa Marka a KSO. Orchestr spolu s Karlovarským Repre Bandem uvedl v roce 2011 při vystoupení v rámci mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Karlovy Vary Markovu Suitu No. 1 pro symfonický a jazzový orchestr. Ta je rovněž zaznamenána na CD Sinael, ještě spolu se skladbou Maria Kira. Všechny skladby na koncertě zazní.

CD bylo natočeno v říjnu 2012 a v únoru 2013 ve studiu CNSO Gallery No. 1 a Blue Velvet No. 2.

Druhé CD s názvem Česká škola představuje výběr toho nejlepšího z nahrávek KSO z let 1990 – 2013. Sinael je dokladem toho, kde se právě nachází KSO v roce 2013, Česká škola je cestou, která tomu předcházela. CD Česká škola představuje podstatu orchestru, který vždy uváděl $a uvádí českou hudbu, což je jedna z jeho dominantních stránek. Výběr skladeb je tak určitou retrospektivou posledních třiadvaceti let.

Na nahrávkách jsou zastoupeni šéfdirigenti, kteří s orchestrem pracovali řadu let – Douglas Bostock a prof. Jiří Stárek. Objevuje se tu také Jiří Štrunc ml., který je dnes hlavním hostujícím dirigentem KSO.

CD Česká škola obsahuje šest skladeb od Antonína Dvořáka, Josefa Labitzkého, Zdeňka Fibicha a Bedřicha Smetany. Jako bonus CD obsahuje živou nahrávku trojdílné skladby Concert piece pro lesní roh a orchestr skladatele Camille Saint-Saënse, která představuje vystoupení KSO s fenomenálním hráčem na lesní roh Radkem Baborákem.

Obě CD vyrobil Karlovarský symfonický orchestr a vydalo hudební vydavatelství Multisonic a.s.

Tento unikátní projekt by nemohl vzniknout bez významné podpory Města Karlkovy Vary, které je zřizovatelem KSO. Generálním partnerem projektu je společnost Axxos hotel and spa management, s.r.o.

tiskovka-sinaelJak vyplynulo z tiskové konference u příležitosti vydání CD, je nutno rovněž vyzdvihnout vydavatele, firmu Multisonic. CD bylo vydáno v nákladu 5 000 kusů, jeho cena je 250,- Kč, koupit si ho můžete v pokladně KSO (Lázně III, na všech koncertech KSO, v Infocentru  na třídě T.G.M., prodej bude rovněž přes internet.

Vydání stálo 500 000 Kč, polovinu z toho dalo město, zbytek sponzoři.

Další koncert se Sinael je plánován na Valentýna 2014.

Kryštof Marek je současný český vynikající hudebník – klavírista, skladatel, aranžér a dirigent.

Na hudební scéně působí od konce 80. let, a to v mnoha hudebních a divadelních projektech. Komponuje nejen pro soubory z oblasti jazzu, ale také popu, skládá scénickou hudbu a soudobou vážnou hudbu. Věnuje se také aranžování a dirigování.

V současné době působí s Triem Josefa Vejvody, s vlastní skupinou www.bend.cz, spolupracuje s Bigbandem sv. Blažeje. Vedle toho se jako dirigent účastnil projektů Evita, Les Misérables, Miss Saigon, kde je rovněž autorem hudebního nastudování. V Divadle J. K. Tyla v Plzni nastudoval deset muzikálových a operetních titulů, mezi nimi např. Šumař na střeše, Cikáni jdou do nebe, Crazy for You, Juno a Avos, koncertní řada Zázračný svět muzikálu, vlastní jazzovou operetu Kristián II, Pokrevní bratři, balet Někdo to horké rád a další.

Spolupracoval s řadou jazzových zahraničních hudebníků – mezi nimi jsou jména Benny Bailey, James Moody, Jim Odgren, Victor Mendoza /USA, Siggi Fingel /Rakousko, Tony Lakatos, Uwe Plath, Mathias Bergmann /SRN, Robert Majewski, Piotr Baron /Polsko a další.

Kryštof Marek má na kontě mnoho jazzových alb – např. s Kontrabandem Milana Svobody, formací www.bend.cz, autorské CD “Angel´s Crying in My Head, Angel´s Laughter in My Heart” se sólistou Tony Lakatosem, bigbandové album pro trumpetistu Jana Hasenöhrla a další vynikající české jazzové sólisty atd.

Tradice Karlovarského symfonického orchestru spadá až do roku 1835, kdy byl Josefem Labitzkým založen jako sezónní lázeňské těleso. O čtyřicet let později se stal stálým pilířem kultury v lázeňském městě Karlovy Vary. Repertoár Karlovarského symfonického orchestru zahrnuje všechna základní díla klasického a romantického repertoáru a vybraná díla hudby 19., 20. a dnes i 21. století. Důraz klade orchestr na českou tvorbu, především Dvořákovu, zejména jeho vrcholné symfonie, Smetanovu Mou vlast, skladby Janáčkovy, Sukovy, Martinů a mnoha dalších vynikajících skladatelů. V programech je zastoupena přirozeně i hudba vhodná pro populární koncerty pod širým nebem, operní tvorba a většina proslulých instrumentálních koncertů.

Svou dramaturgii KSO v posledních letech obohacuje a rozšiřuje o multižánrové projekty, v nichž propojuje hudbu symfonickou s jazzem i rockem.

Karlovarský Repre Band, jazzový oktet s vokálními sólisty, založili v roce 2007 organizátor a manažer Jindřich Volf starší se saxofonistou a pedagogem Milanem Krajícem, který je lídrem kapely. KRB lze vnímat jako karlovarský umělecký protipól KSO, zaměřený na profesionální provádění neklasických hudebních žánrů a s KSO začal spolupracovat na společných multižánrových koncertech v roce 2009. Vznikl tak cyklus “Doteky”, na němž se KRB interpretačně, aranžérsky i kompozičně podílí s klasickými hudebníky v symfonických nebo komorních tělesech, ale i se sólisty, dirigenty a tvůrci.


Sinael Jazz Symphony

1. Sinael Jazz Symphony

a. Mayarei

b. Angel I.C.A.

c. Little Forrest Stream

d. Peacefull Hands

e. Blues of the Day

2. Suite No. 1 for Symphony and Jazz Orchestra

a. The Affinity

b. Abstract Life

c. Rondo for my Children

3. Maria Kira


Česká škola

1. Antonín Dvořák: Slavnostní pochod, op. 54

2. Josef Labitzký: Karlovarský valčík

3. Zdeněk Fibich: Idyla

4. Antonín Dvořák: Finale. Furiant (Česká suita D dur, op. 39)

5. Bedřich Smetana: Skočná

6. Antonín Dvořák – Allegro con fuoco (Symfonie č. 9 e-moll „Z nového světa“, op. 95)

bonus

Camille Saint-Saëns: Concert piece pro lesní roh a orchestr

Allegro moderato

Adagio

Allegro non troppo
Počasí na výlet