Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Rocková mše – The Rock Mass

Kategorie: Tiskové zprávy

The Rock Mass / Rocková mše

Rocková mše je unikátní hudební projekt českého skladatele Daniela Kyzlinka a anglického textaře a písničkáře Johna de Jonga a její provedení v Karlových Varech je světovou premiérou.

Dílo ve velkém orchestrálním aranžmá spojuje rockovou a duchovní hudbu. Textově vychází z klasické latinské mše, která je doplněná o nové autorské texty. Po hudební stránce se jedná o fúzi hudby symfonické, rockové, popu a filmové hudby.

Rocková mše zazní v provedení Karlovarského symfonického orchestru, Karlovarského Repre Bandu a londýnských sólistů pod vedením šéfdirigenta Karlovarského symfonického orchestru Martina Lebela.

„Ačkoliv jsem vystudoval skladbu na dvou školách, jako teenager jsem začínal s rockem a mám k této hudbě silné emoční vazby, rock je mi hodně blízký. Proto mi přišlo přirozené spojit hudbu symfonickou právě s rockovou hudbou. A proč mše? Je to forma, kterou si vyzkoušel ze skladatelů téměř každý. A z hlediska prosazení díla je mše určitě vhodnější forma než například oratorium. Duchovní téma mne velice zajímá, témata liturgických textů jsou mi blízká. Pravda je, že použít liturgické texty v jejich podobě pro dnešní hudbu je velmi obtížné. Proto obsah textů převedl do současné podoby a doplnil dalšími texty John de Jong,“ vysvětluje autor hudby Daniel Kyzlink.

Skladatel, aranžér a pianista Daniel Kyzlink vystudoval skladbu na brněnské konzervatoři a JAMU. Působí v několika autorských kapelách a rovněž hostuje jako hráč v divadlech a muzikálech.

Autor textů John de Jong je anglický písničkář, teolog a básník. Jako hudebník dává přednost akustické kytaře. Skládá poetické, výrazně melodické písně se silným duchovním nábojem.

Jako pěvečtí sólisté se představí zpěvačka Kirsten Joy a zpěvák Gaz Twist, oba z Londýna. Kirsten Joy se narodila v misionářské rodině v Jižní Africe a téměř celé své dětství strávila cestováním a poznáváním rozdílných zemí a kultur, což mělo unikátní dosah na její umělecké vnímání. Ovlivnil jí především gospel a popová hudba 90. let. Má silný, energický hlas, o němž britský hudebník a držitel Grammy trevor Horn prohlásil: „Má nádherný hlas a ví, jak jej používat!“

Kirsten Joy, která jako zpěvačka působila ve formaci ACM Gospel Choir, se věnuje sólové dráze.

Zpěvák, kytarista a textař Gaz Twist je frontmanem skupiny Mr. Twist. Působí i v několika dalších kapelách, které hrají jak cover verze, tak původní písně. Gaz Twist vystupuje rovněž sólově a pro Rockou mši nazpíval promo a demo snímky.

Jako doprovodní vokalisté vystoupí karlovarská zpěvačka Petra Brabencová, která působí především s různými jazzovými foramcemi, především se skupinou M. K. Collective, dále Kateřina Klečková, R´n´B a soulová zpěvačka, žijící v Praze, která pracuje jako zpěvačka pro muzikálová divadla a autor textů, písničkář John de Jong.

Orchestr Rockové mše tvoří Karlovarský symfonický orchestr, Karlovarský Repre Band a hosté, na klávesové nástroje bude hrát i autor hudby Daniel Kyzlink.

Světovou premiéru bude řídit šéfdirigent KSO Martin Lebel. Je absolventem Národní konzervatoře v Paříži v oborech fuga, kontrapunkt, kompozice a dirigování. Je laureátem prestižních mezinárodních soutěží Mitropulosovy v New Yorku (1998) a Prokofjevovy v Petrohradu (2003). Od roku 2001 pravidelně vede mistrovské kurzy na Pařížské konzervatoři a trvale řídí L´Orchestre de Bretagne. Ovládá rozsáhlý repertoár a jako hostující dirigent vedl přední orchestry v mnoha zemích Evropy (Francie, Česká republika, Slovensko, Itálie, Polsko, Německo, Španělsko atd.), ale také v Jižní Americe (Kolumbie, Uruguay).

Tradice Karlovarského symfonického orchestru spadá až do roku 1835, kdy byl Josefem Labitzkým založen jako sezónní lázeňské těleso. O čtyřicet let později se stal stálým pilířem kultury v lázeňském městě Karlovy Vary. Repertoár Karlovarského symfonického orchestru zahrnuje klasická díla 19. i 20. století, stejně tak jako hudbu současných skladatelů. Svou dramaturgii obohacuje o multižánrové projekty, v nichž propojuje hudbu symfonickou s jazzem i rockem.

Karlovarský Repre Band, jazzový oktet s vokálními sólisty, založili v roce 2007 organizátor a manažer Jindřich Volf starší se saxofonistou a pedagogem Milanem Krajícem, který je lídrem kapely. KRB lze vnímat jako karlovarský umělecký protipól KSO, zaměřený na profesionální provádění neklasických hudebních žánrů a s KSO začal spolupracovat na společných multižánrových koncertech v roce 2009. Vznikl tak cyklus “Doteky”, na němž se KRB interpretačně, aranžérsky i kompozičně podílí s klasickými hudebníky v symfonických nebo komorních tělesech, ale i se sólisty, dirigenty a tvůrci.Počasí na výlet