Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

O divadle Dagmar

Kategorie: Tiskové zprávy

Divadlo Dagmar


Divadlo Dagmar vzniklo jako otevřené společenství profesionálních divadelních umělců na podzim r. 1993 kolem režiséra Michala Przebindy. Pod hlavičkou Divadla Dagmar pracuje Studio Divadla Dagmar (složené zejména ze studentů karlovarských středních škol) a Dětské studio dramatické výchovy.


Komorní scéna “U”

“U” …jako uvádět, užasnout, utěšit, usmiřovat, ulehčit, usnout.

“U” …jako U NÁS DOMA.


Název divadla je vzat z repliky Augusta Strindberga z Enquistovy Noci tribádek – z první inscenace Divadla Dagmar:
“…tahle zavšivená blechárna, Divadlo Dagmar je moje jediná naděje…” – a platí to pořád.


Drama současného švédského literáta Per Olova Enquista je dalším z jeho pseudodokumentárních her popisující životy slavných. Tentokrát jde o dramatika Augusta Strindberga.

Jeho dílo je charakteristické tím, že autor čerpá z autentického dokumentárního materiálu a seznamuje čtenáře nebo diváka s životními osudy konkrétní historické osobnosti. Enquistovy texty nejsou pouhou literaturou nebo dramatem faktu. Jím zachycené lidské příběhy v toku historických skutečností se stávají metaforou o člověčím hledání odpovědí na všeplatné otázky mimo prostor a čas.

Ješitný žárlivec, excentrická alkoholička a manželka herečka aneb rodinný život Augusta Strindberga. Základem divadelní hry Noc tribádek je událost ze života tohoto slavného kontroverzního spisovatele, konkrétně okolnosti rozpadu jeho prvního manželství s herečkou Siri von Essen. (Toto období vylíčil Strindberg s brutální otevřeností ve francouzsky psaném románu Bláznova zpověď.)

A kdo jsou tribádky? Tribádka je starším výrazem, který se používal pro ženu, jež má milostný vztah se ženou.
Počasí na výlet