Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Cabani

Kategorie: Tiskové zprávy

Tisková zpráva k VÝSTAVĚ:

Cabani – 18 let práce pro MFF Karlovy Vary

Pořadatel Galerie umění Karlovy Vary, přísp. organizace Karlovarského kraje

Místo konání Goethova stezka 6, 360 01 Karlovy Vary

Termín 29. 6. – 25. 8. 2013; vernisáž v sobotu 29. 6. 2013 v 17 hodin

Koncepce výstavy Michal a Šimon Cabanovi

Kurátorka Lenka Tóthova

Otevírací doba otevřeno denně mimo pondělí 10 – 17 hodin

(30. 6. – 6. 7. denně do 19 hodin)


„Cabanům závidím jejich vynalézavost a obrazotvornost… nápady, jejichž základem je Šimonova scénografická velkorysost a Michalova inscenační preciznost. Před třemi roky si pohráli s absurdně zvětšenými políčky filmového pásu, předloni nechali přímo v sále přistát mimozemšťany, loni proměnili jeviště v rozvlněný bazén… Dokazují, že “sexy” podívanou lze vytvořit pomocí jednoduchých rekvizit, znakových kostýmů a promyšleného svícení. Vyjadřují radost z pohybu a neberou se smrtelně vážně. Utahují si z totalitních spartakiád i z bulvárního jančení. Festivalu dodávají to základní – svobodného ducha a radost z duchaplných konfrontací.“ Jan Foll, publicista

Michal a Šimon Cabanovi letos dospěli k plnoletosti při spolupráci s MFF KV, přičemž jejich dokonalá bratrská spolupráce navíc slaví letos významné padesátileté kulatiny. Michal Caban (1961), absolvent Vysoké školy ekonomické, asistent produkce FS Barrandov, režisér a ceremoniář doplňuje a realizuje umělecké nápady svého bratra Šimona Cabana (1963), absolventa Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze, architekta, scénografa a režiséra.

Souhra jejich tandemu začala již za studií, tehdy založili Baletní jednotku Křeč – tanečně divadelní soubor, s nímž realizovali divadelní představení, jednorázové multimediální akce či filmy. Obě kultovní inscenace BJK z poloviny 80. let se staly prvními radikálními ukázkami nové divadelní poetiky stírající hranice žánrů (opera, činohra, rock, pantomima, tanec). Tvorba BJK vrcholila v roce 1988 rockově tanečním představením Show Tomáše Tracyho (BJK spolu s hudební skupinou Laura a její tygři) a filmem Barvy, který byl součástí celovečerního filmu Tomáše Vorla Pražská 5.

Na filmové scéně se Cabani prezentovali postmodernistickým autorským celovečerním filmem Don Gio (1992), který reagoval na proměny pražské porevoluční kulturní společnosti na základě mozartovsko-faustovského mýtu. Současně také realizovali hudebně taneční produkce, atypické módní přehlídky či zahajovací večery na oficiálních akcích (např. Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha). Klíčovou se stala spolupráce s MFF Karlovy Vary, kdy společně s grafikem Alešem Najbrtem a fotografem Tonem Stanem vytvářeli každoroční image festivalu (1994–2002). Od roku 2004 dodnes pokračují ve spolupráci s tímto festivalem na jeho slavnostním zahájení a zakončení.

Mimo to se Cabani věnují i scénické režii – připravili operu Příhody Lišky Bystroušky (Národní divadlo Praha, 2002) a Bernsteinova Candida (Státní opera Praha, 2006). V současnosti pracují na režii a vizuálu prezentačních akcí firem jako jsou např. T-mobile, Škoda-Auto, Audi, ČEZ, ČKD, Soundsquare, Ministerstvo kultury ČR.

Karlovarská výstava podpořená Nadací FILM-FESTIVAL KARLOVY VARY v mnoha dokumentech fotografických, textových i audiovizuálních připomene dlouholetou tvůrčí spolupráci bratrského produkčně tvůrčího dua s prestižním filmovým festivalem. Její součástí jsou multimediální projekce stejně jako kostýmy či vzácné relikvie z originálních, překvapivých i vtipných zahajovacích a ukončovacích ceremoniálů, které už osmnáct let tvoří nenapodobitelnou a neodmyslitelnou image MFF.


Lenka Tóthová
Počasí na výlet