Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Techmania science center

Kategorie: Tip na víkend

Zábavný výlet do světa vědy a techniky

techmania-wTento tip není jen na víkend, Techmania sciente center v Plzni je možno navštívit každý den, návštěva obvykle zabere 3 hodiny, ale mnozí z návštěvníků stráví v expozicích mnohem více času. Ve světě se tato centra stala velmi populárním způsobem trávení volného času, kde se spojuje zábava s poučením, žáci a studenti si zde mohou ověřit fyzikální zákony, je to místo neformálního vzdělávání a poučení. Každý den je vědecko-technická show, kdy uvidíte fyzikální a chemické jevy, které probíhají při běžných lidských činnostech.

Techmania sciente center se nachází v průmyslovém areálu ŠKODA HOLDING a.s.

Podrobné informace najdete na webových stránkách: www.techmania.cz

 

Vzdělávací centrum Techmania – věda pro každého

Plzeňská Techmania Science Center se cíleně zaměřuje na popularizaci vědy a techniky. Naplňuje beze zbytku Komenského vizi názorného vyučování, zde se doopravdy stává škola a vzdělávání hrou. Důležitý je přístup ke všem exponátům, aktivita, možnost odzkoušení na vlastní kůži. Ochotní lektoři nabízejí vysvětlení i pomoc.

U zrodu Techmanie v roce 2005 stála plzeňská firma Škoda Transportation, a.s. a Západočeská univerzita v Plzni. V té době se v areálu Škodovky vlivem transformace podniku uvolnily haly a řešilo se co s nimi. Zároveň si univerzita i zaměstnavatelé stěžovali na malý zájem studentů o technické obory. Z toho vzešla myšlenka na společnou popularizaci technických a přírodovědných oborů. Vzhledem k tomu, že v té době byla ve světě už zcela běžná science centra, padlo společné rozhodnutí, že nevyužité haly, stojící v areálu Škodovky, se stanou základem pro vzdělávací centrum. Science centrum je umístěno v původní velké výrobní hale, ve které hned při vstupu každého návštěvníka ohromí funkční kočkové jeřáby s háky a parní lokomotiva „Všudybylka“ z roku 1938 – velká televizní hvězda, hrála v Četnických humoreskách a Dobrodružství kriminalistiky.

Techmania nabízí školám i jednotlivcům špičkově vybavené laboratoře a dílny, návštěvníci zde mají možnost sami objevit fyzikální, matematické, chemické a jiné zákonitosti. To vše se děje zábavnou formou, návštěva Techmanie je úžasné dobrodružství pro děti, rodiče i prarodiče. Školy z Plzně i ze vzdálenějších míst přicházejí ukázat žákům v praxi to, co se učí při vyučování, v létě navštěvují expozice děti z táborů. Příležitost strávit s dětmi příjemný čas, poučit se a pobavit, využívají samozřejmě maminky, tatínkové, babičky i dědečkové po celý rok. V současné době Techmania zaujímá plochu 30 000 m2, v roce 2014 otevřela novou expozici Malá věda a 3D planetárium. Připravují se dvě nové expozice: matematika a filmohraní, kde si děti budou moci vyzkoušet natáčení filmů. Na podzim 2014 byla v Techmanii výstava od Evropské vesmírné agentury, která představila sondu Rosettu, letící ke kometě Čurjumov-Gerasimenko. Sonda byla vypuštěna v roce 2004, její přistávací modul by měl na kometě přistát v listopadu a jeho úkolem je prozkoumat složení komety.
Věda, technika a přírodní zákony nás obklopují na každém kroku, fyzika, chemie, matematika se skrývají i v těch nejobyčejnějších věcech, se kterými se denně setkáváme. Mnoho věcí jsme mi dospělí už ze školy zapomněli, některé věci jsme možná dokonce nikdy nepochopili. V Techmanii se nabízí jedinečná možnost si vše zopakovat a nenásilnou formou přivést děti k zájmu o tuto oblast.

Pokud máte rádi hlavolamy, můžete se pocvičit v expozici Mátoháček, o kus dále je možno zjistit, jak daleko doskočíte v porovnání s blechou, zda dokážete běžet rychleji než slepice, kolik máte v sobě vody v porovnání s medúzou. Vtipná je ukázka jak se asi cítí tygr, když ho obklopí stádo zeber.

V expozici Kriminálka Techmanie v akci řeší děti případ vloupání a krádeže cvičených blech, pracují se stopami, seznámí se s technikami používanými v kriminalistice. Vyzkouší si práci laboratorního experta pro odhalování zločinu, mohou prozkoumat lidský vlas, udělat rozbor slin.

Oblíbené jsou dílny, kde si děti s pomocí lektorů vyrobí píšťalky či malé motorky.

Expozice Vodní svět ukazuje cestu vody, po zapumpování prší z mraků, voda stéká s kopců, vytvoří přehradu a lodičky vplují do zdymadla. Na další ploše je vodní šroub, vodotrysky s kuličkami, kde máte za úkol vložit kuličku na proud vody tak, aby se udržela. Tady se většinou návštěvníci trochu namočí, ale vůbec jim to nevadí.

Zajímavá je expozice Obnovitelné zdroje energie, věnovaná solární, větrné, jaderné, geotermální či vodní energii, biomase. Populární formou přináší základní informace z celé řady přírodních a technických oborů. Děti si mohou vyzkoušet solární pohon letadélka, zkusit vrtání do hlubin Země.

 
Malá věda

Tato nově otevřená expozice je určena dětem od 3 do 8 let. Její dominantou je obrovská skluzavka a všechny určitě zaujmou hrající schody, na které se dá zahrát melodie. Ve skladatelově laboratoři se hraje na xylofon nebo bubínky podle barevných not. V době mobilů zde děti objeví možnost telefonování přes ohebné trubky, mohou si pohrát s velikým kaleidoskopem. Určitě zkusí pátrat po pokladu ukrytém v tajemném hradu, dají do pohybu středověký jeřáb poháněný lidskou silou, projedou se lodí, projdou po provazovém můstku.

 
3D planetárium

Planetárium je umístěno v památkově chráněném objektu z roku 1917, který dříve sloužil jako jídelna pro zaměstnance Škodovky. Při stavbě této budovy byla poprvé v českých zemích použita Hetzerova metoda. Otto Hetzer vymyslel nový způsob lepení dřevěných lamel, kdy pro jejich spojení na vytvoření velké klenby použil směs tvarohu a vápna.

Jde o první planetárium v České republice, které promítá 3D filmy. V unikátní kupoli o vnitřním průměru 14 metrů, mohou návštěvníci sledovat populárně naučné programy o vesmíru, noční obloze, přírodě, o vzniku života na naší planetě. Uprostřed kupole je dvoumetrový globus, vznášející se v prostoru a ovládaný dotykem, na kterém se promítají krátké filmy zachycující proměny Země, filmy odkrývající tajemství mořských proudů, problematiku zásob sladké vody. Tento projekční systém nazvaný SCIENCE ON A SPHERE, vyvinula americká agentura NOAA k výuce a popularizaci vědy.

Před kupolí jsou makety planet sluneční soustavy, můžete si pohrát s vodíkovou raketou, vyzkoušet svoji šikovnost při ovládání robotické ruky, odhalit tajemství fází Měsíce i střídání ročních období na Zemi. Ti nejodvážnější určitě vyzkouší gyroskop, na kterém pravidelně cvičí kosmonauti. Vzrušující je sledování vzniku tornáda i jízda rychlostí světla.

Návštěvu Techmanie si naplánujte nejlépe na celý den. Sami poznáte, jak rychle zde čas utíká, určitě se vám ani dětem, nebude chtít domů. Hlad i žízeň můžete zahnat v jídelně a poté znovu vyrazit za dobrodružným a zábavným objevováním světa kolem nás.

 
Kam se poděla Entropa?

Kontroverzní dílo Davida Černého, které bylo v roce 2009 umístěno v Bruselu, našlo své ideální místo v Techmanii. Obří plastika, vážící 8 tun o rozměru 16,5 x 16,5 metru, byla symbolem Českého předsednictví Rady EU. Můžete se seznámit s nevšedním pohledem na evropské národy.

 
Kudy do Techmanie?

Vstup je z rohu Borské a Břeňkovy ulice

Linka trolejbusů č. 15, 17, 18

Linka autobusu č. 22

 

 

Text a foto: Bohuslav Smítka

článek byl zveřejněn v příloze VÍKEND deníku Právo



Počasí na výlet