Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Ostrov

Kategorie: Kultura v regionu

On line rezervace na kulturní pořady v Ostrově:
tickets.colosseum.eu/dk-ostrov/list

 

Ostrovský „Osmý div světa“

Jako „Osmý div světa“ byla v 17. století označována Zámecká zahrada, založená v roce 1625 majitelem ostrovského panství Juliusem Jindřichem.
V zahradě se prolínaly prvky renesančních, manýristických a raně barokních italských zahrad s velkým využitím vody v podobě vodotrysků a vodních ploch. Postupně zde vznikla řada zahradních staveb, především budova letohrádku a Palác princů. Jak zahrada vypadala v době svého největšího rozkvětu můžete dnes vidět jen na panelech umístěných v parku. Noví majitelé, kteří přišli na konci 18. století, neměli zájem zahradu udržovat, většina staveb byla odstraněna, vodní prvky zrušeny a umělecká výzdoba byla odprodána nebo zničena. V roce 1994 začalo město Ostrov s úpravami Zámeckého parku a dnes je toto místo ideální pro klidnou a ničím nerušenou procházku. V letohrádku sídlí pobočka karlovarské Galerie umění, kde se konají zajímavé výstavy a workshopy, v Paláci princů je městská knihovna, zahradu zdobí práce sochařů z jejich sympózií.

V sousedství Zámeckého parku se nalézá rozsáhlý Klášterní areál, odedávna známý jako „Posvátný okrsek“. Celý areál se skládá z opravdových skvostů, je zde Piaristický klášter s kostelem, který byl vysvěcen již roku 1674, Kaple sv. Floriána, kterou dala postavit Bádenská markraběnka Franziska Sibylla Augusta z vděčnosti sv. Floriánovi poté co v roce 1691 zachvátil ostrovský zámek požár, který se jako zázrakem nerozšířil na přilehlé město, Einsiedelnská kaple, která svojí výjimečnou krásou přitahuje už zdálky pohledy návštěvníků. Je kopií mariánské kaple ze švýcarského Einsiedelnu a byla postavena na přání markraběnky bádenské v letech 1709-1710. Její obdoba stojí i v německém Rastattu, kam markrabata přesídlila. Ke kapli se váže pověst o tom, jak stavitel přelstil samotného ďábla, který mu údajně při stavbě pomáhal.

Dále se zde nachází kostel Zvěstování Panny Marie. Z vnitřního vybavení kostela zbyly sice jen zlomky oltářů, několik soch a dva obrazy, zachovala se však fotodokumentace a  vše co přežilo padesátá léta, je nyní vystaveno na svých původních místech. Kostel slouží také jako dějiště rozmanitých kulturních akcí.

Pokud budete mít zájem prohlédnout si novější část Ostrova, vydejte se na Mírové náměstí, kterému vévodí Dům kultury. Náměstí je ve stylu tzv. socialistického realismu. Architektem ostrovského Domu kultury je Jaroslav Krauz a Josef Sedláček, ovšem rarita je na vrcholu stavby, kde se nalézá sousoší dvou mužů a ženy. Autorem tohoto sousoší a a reliéfu pod nimi je akademický sochař Jaroslav Šlezinger, který byl v roce 1950 odsouzen za podvracení republiky na 25 let. Nejdříve pracoval v Jáchymově, později byl zavřený v Ostrově-Vykmanově. Tady se ve vězeňské dílně mohl vrátit k sochařině a dostal zakázku na sousoší. Současně v dílně tajně vytvořil drobné reliéfní plastiky Kristovy křížové cesty, které jsou dnes vystaveny v ostrovské kapli sv. Floriana.

 

Zpravodaj karlovarského regionu

zpravodaj karlovarského regionu



Počasí na výlet