Dobré tipy

Kontakt

Provozovatel zpravodajského portálu info KV: Bohuslav Smítka

E-mail: infokv@seznam.cz

Mobil: +420 736 687 050

 

Kdo hledá najde

Křest zvonu Leo ve sklárně Moser

Ve zvonici sklárny Moser bude opět znít zvon

Tisková zpráva PHOENIX COMMUNICATION a.s.

Slavnostní křest zvonu LeoDne 15. června 2022 byl na náměstí Ludwiga Mosera v Karlových Varech pokřtěn zvon nesoucí jméno syna zakladatele sklárny, Leo Mosera. Slavnostního setkání se kromě vedení společnosti MOSER zúčastnili také zástupci města i kraje. Zvon, na který prostřednictvím sbírky přispěli významně i zaměstnanci sklárny, bude připomínat 165letou historii značky i její naději pro budoucnost. „Věříme, že zvon Leo bude stejně jako jeho jmenovec Leo Moser symbolem rozkvětu sklářského odvětví a dneškem počínaje bude nám všem zvonit na lepší časy,“ komentoval slavnostní příležitost Pavel Mencl, generální ředitel sklárny Moser.
Moser-hlavní budova s věžičkouV dobách dávno minulých oznamoval zvon sklářům, bydlícím v těsné blízkosti hutě, že pece jsou dostatečně rozžhavené, že je čas foukat sklo. Dnes technologie umožňují načasování aktivit, o jakém se minulým generacím ani nesnilo, přesto základ zůstává stejný. Stejně jako před 165 lety i dnes vše závisí na zručnosti mistrů sklářů, na trpělivosti brusičů, rytců i malířů skla. Teprve, když se všem všechno podaří, spatří světlo světa výrobek ze sklárny Moser. Druhý nejmladší syn jejího zakladatele – Leo – pro ni byl a zůstává symbolem pokroku a jejího etablování v odvětví ruční výroby skla mezi značky světoznámé.
Zvon Leo a biskup FrantišekRadkovskýZvon Leo pokřtěný knězem Romualdem Štěpánem Robem za přítomnosti emeritního plzeňského biskupa Františka Radkovského byl vyroben v přední italské zvonárně ECAT Campane, založené v roce 1404. Dnes pokřtěný exemplář má tóninu B2, spodní průměr 373 mm a hmotnost bez závěsu 31 kg. Jeho zdobení znázorňuje oroplastiku, techniku, která je pro sklárnu Moser charakteristická. V roce 1911 to byl právě Leo Moser, kdo ji nechal patentovat.
„Sklo Moser je synonymem mistrovství mnoha generací sklářů a dalších profesí spojených s touto jedinečnou výrobou. Přejeme sklárně Moser, aby zvon Leo symbolizoval propojení silné a věhlasné tradice s dalším úspěšným rozvojem firmy v nadcházejících letech. Značka Moser je od nepaměti spjata s Karlovarským krajem a patří k tomu nejcennějšímu, čím se náš region pyšní po celém světě,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Leo Moser
Druhý nejmladší syn zakladatele sklárny Ludwiga Mosera byl v roce 1908 jmenován technickým ředitelem rodinné firmy. Ta pod jeho cílevědomým vedením v následujících dvou dekádách vzkvétala a získala si světové renomé. V roce 1932 pak odešel do Prahy a pracoval jako technický a umělecký ředitel skláren v Poděbradech a Nových Dvorech společnosti Inwald. Kvůli blížícímu se nebezpečí se v roce 1938 přestěhoval do Paříže, odkud po pobytu v koncentračním táboře emigroval do USA.
Odborné i praktické zkušenosti vstřebával Leo Moser již od mládí. Vyučil se sklářskému řemeslu, byl odborníkem ve sklářské technologii a prošel obchodní praxí ve firemních prodejnách. Vlastními návrhy pozdvihoval uměleckou stránku skla, byl schopen vnímat výtvarné a estetické hodnoty tohoto materiálu. Ve spolupráci s chemiky se soustředil také na vývoj nových barev (Heliolit, Prasemit a Alexandrit). Zasloužil se o rozvoj sklárny a významně přispěl k její přeměně na moderní podnik 20. století.
Zvon Leo
Byl vyroben v přední Italské zvonárně ECAT Campane, dědice tradiční zvonárny Mazzola Achille z Valduggia, založené Zvon Leo po křtuv roce 1404. V novodobé zvonařské historii odlévá tato značka zvony do celého světa, především ale do Itálie, Argentiny a Brazílie. V České republice je v tuto chvíli více než 70 zvonů z této dílny. Její zvonařští mistři spojují tradiční techniky lití s novodobou technologií, což zaručuje vysokou kvalitu výrobků.
Materiál, ze kterého je Leo vyroben, zvonovina, je tradiční slitinou čistého bronzu, cínu a dalších přísad. Jeho přesný poměr a složení si každý výrobce pečlivě chrání, přibližně se ale jedná o 70 % bronzu, 29 % cínu a 1 % přísad. Velikost, tvar a tón každého zvonu jsou výsledkem ruční práce. Zvonařský mistr musí vytvořit nejprve formu, zdobení a teprve poté se zvon odlévá. Celý proces trvá 3-4 týdny a zvon musí být ulit tak, aby měl požadovaný tón ihned, poté se již nijak neupravuje.
Zvon Leo-detailZvon Leo má tóninu B2, spodní průměr 373 mm a hmotnost bez závěsu 31 kg. Dubový závěs a kované srdce byly vyrobeny v České republice jemu na míru. Tím bylo docíleno vyvážení celé soustavy tak, aby bylo zapotřebí co nejmenší síly pro houpání
a zároveň byla zaručena čistota zvuku. Elektrické houpání tohoto zvonu zajišťuje nejmodernější technologie vytvořená na základě dlouhodobého výzkumu také v ČR.
O značce Moser
Již 165 let nesou výrobky karlovarské sklárny jméno svého zakladatele, rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Společnost MOSER, a.s., se sídlem v Karlových Varech pokračuje v jeho stopách a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Její díla, která jsou vyráběna z kvalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu dnes firma patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků.Počasí na výlet