Svatý Linhart
Areál sv. Linhart u Karlových Varů
Do výletní restaurace sv. Linhart, do které údajně chodil T.G. Masaryk na štrůdl a smaženého pstruha a jejíž pověstnou kuchyni si pochvaloval i Frank Sinatra, si už nejspíš nikdy na oběd či kávu nezajdeme. Pamětníci sice stále vzpomínají na příjemné letní posezení i taneční odpoledne, ovšem areál sv. Linhart, který byl na podzim roku 2013 otevřen, nyní slouží jako informační a návštěvnické centrum s výstavními prostory a jeho provozovatelem jsou Lázeňské lesy Karlovy Vary. Vzhledem k tomu, že byl rekonstruován z evropských peněz, není možné jakékoli komerční využití.
Ovšem stále se můžeme těšit z nádherného místa uprostřed lesů, obdivovat velice hezky zrekonstruovaný objekt, navíc v blízkosti bylo postaveno lanové centrum, které láká odvážné kluky a holky a je zde i obora, kde je možno ze dvou pozorovacích lávek vyhlížet lesní zvěř. V současné době je v oboře jelen Dybowského s laní, daněk a divočáci.
Jeden ze vstupů na pozorovací lávku je u Luční chaty. Luční chata byla zrekonstruována v roce 1994, finanční prostředky poskytl pan František Havlíček, nájemce restaurace Svatý Linhart. Z pozorovací lávky můžete vidět nádherné rybníčky a pokud budete mít opravdu štěstí, spatříte i vysokou zvěř.
Mezi Luční chatou a Fibichovou chatou je kouzelná Podševcovská studánka.
V blízkosti areálu jsou zbytky středověkého kostela sv. Linharta, se kterým jsou spojeny naprosté počátky Karlových Varů. Kostel sv. Linhart stával na návrší nad středověkou osadou Obora, která se v historických pramenech objevuje již v roce 1325. Když Karel IV. založil Karlovy Vary, stala se tato obec majetkem města, postupně ztratila svůj význam a zcela zanikla.
Vedle zbytků kostela je Prosba lesa, která je překladem nápisu u brány jugoslávského pavilonu na světové výstavě v Paříži v roce 1937, za povšimnutí stojí i památník, který byl postaven u příležitosti 675 let Městských lesů Karlovarských.
V karlovarských lesích najdete místo pro ideální odpočinek.